Ρούβας: Λυράκης,Γεωργόπουλος (57' Χατζησάββας), Ανυφαντάκης,Κορδονούρης,Τζιράκης, Κεφαλούκος, Ταυλαδωράκης,Πετράς, Έλκεμανς (46' Λαζαρίδης), Φουκαράκης, Ανωγειννάκης (81' Πλουσής).
ΑΟΧανιά: Θεοδωρόπουλος, Κορτσινίδης, Μποχώνης, Μποτωνάκης, Ψυχουντάκης, Τσατσαρής, Κέρι (+90 Ζντράβκοβιτς), Ταταράκης (86' Δουμάνης), Ζαντριάς (60' Γωνιωτάκης), Βουρβαχλακης, Παπαζούδης.

Ρούβας - Α.Ο Χανιά LIVE

[Athletic Radio ]
Μπορεί στο πρώτο μέρος οι φίλοι των δύο ομάδων που βρέθηκαν στην Γέργερη να μην είδαν και το καλύτερο παιχνίδι βάση ποιότητας, ωστόσο είδαν γκολ και σίγουρα θα έμειναν ικανοποιημένοι από το πάθος που έδειξαν οι 22 ποδοσφαιριστές.

Ο ΑΟΧ ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι όταν στο 10΄ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 14΄ ο Ρούβας ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από “κεραυνό” του Ανυφαντάκη σε εκτέλεση φάουλ, ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε ενστικτωδώς. Στην εξέλιξη της φάσης η ομάδα των Χανίων άνοιξε το σκορ. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Κέρι, “άδειασε” τον Γεωργόπουλο και με σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο 35΄ ο Ρούβας έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του ΑΟΧ, ο Φουκαράκης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίδια.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτο μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, στην πρώτη καλή στιγμή, ο ΑΟΧ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ. Στο 56΄ ο Μποτωνάκης  πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ, απέφυγε τον Πετρά και με σουτ από 30 μέτρα έκανε το 1-2.

Στο 67΄ ο Ρούβας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια,  όταν μετά από κεφαλιά-γύρισμα του Ανυφαντάκη, ο Φουκαράκης “τρύπωσε” ανάμεσα στο αμυντικό δίδυμο του ΑΟΧ και με προβολή έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με τον ΑΟΧ να παίρνει ένα πολύ σημαντικό διπλό και τον Ρούβα να εξακολουθεί να μένει πολύ χαμηλά στην βαθμολογία και τα πράγματα να γίνονται εξαιρετικά δύσκολα για αυτόν.
Poubas AO Xavia
 Ρούβας - Α.Ο Χανιά [23.01.2013.]

Στο μεγάλο ψυχολογικό πρόβλημα του Ρούβα, στις λάθος επιλογές του καλοκαιριού αλλά και στη δύσκολη επόμενη μέρα στάθηκε στη συνέντευξη Τύπου ο Γιώργος Καμπερίδης.

«Για το παιχνίδι δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα. Είδατε εσείς από τις εξέδρες αν το τελικό αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Εγώ θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον ΑΟ Χανιά για τη νίκη του και του εύχομαι καλή συνέχεια.

Για εμάς η επόμενη ημέρα θα είναι δύσκολη όπως και η χθεσινή. Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι είναι κρίμα αυτή η ομάδα που είναι από τις πιο υγιείς οικονομικά ομάδες σε όλες τις κατηγορίες να είναι σε αυτή την θέση.

Είναι πλασματική η θέση του Ρούβα και είναι κρίμα για την προσπάθεια που κάνουν οι διοικούντες, ο πρόεδρος και ο Μανόλης Μουζουράκης, και οι παίκτες», δήλωσε αρχικά ο προπονητής της ομάδας της Γέργερης και συνέχισε:

«Είδα τα παιχνίδια της ομάδας σε DVD και όντως η θέση της ομάδας είναι πλασματική. Το μεγάλο πρόβλημα για την ομάδα είναι το ψυχολογικό. Είχαμε διαβάσει τον αντίπαλο και είχαμε δουλέψει για αυτό το παιχνίδι.

Δεν πρέπει όμως να σταθούμε τι έχει γίνει στο παρελθόν. Στο παρελθόν από το καλοκαίρι η χημεία της ομάδας δεν ήταν αυτή που έπρεπε για τον στόχο και τα λεφτά που δαπανήθηκαν.

Γίνανε λάθος επιλογές και η ομάδα δεν δούλεψε σε συγκεκριμένους στόχους ατομικούς και ομαδικούς με αποτέλεσμα να έχει αυτή την πορεία. Και η περαιτέρω μεταγραφική ενίσχυση της ομάδας εξαρτάται από την ψυχολογία που θα έχουν οι διοικούντες». [Crete Sport]

on Crete Sport
3:03
Καλησπέρα σας από τη Γέργερη.
3:04
Μόλις ξεκίνησε το κρητικό ντέρμπι Ρούβας - ΑΟ Χανιά στη Γέργερη.

3:05
Ο Ρούβας ξεκινάει με σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ο Λυράκης, δεξιά στην άμυνα ο Γεωργόπουλος, αριστερά ο Τζιράκης και στόπερ οι Ανυφαντάκης - Κορδονούρης. Η τριάδα στη μεσαία γραμμή αποτελείται από τους Κεφαλούκο, Ταβλαδωράκη, Πετρά και στην επίθεση δεξιά είναι ο Έκελμανς, αριστερά ο Ανωγειανάκης και στην κορυφή ο Φουκαράκης.
3:06
Ο ΑΟ Χανιά παρατάσσεται με σύστημα 4-4-2 και γκολκίπερ τον Θεδωρόπουλο, δεξιά τον Κορτσινίδη, αριστερά τον Μποχώνη και στόπερ τους Ψυχουντάκη - Τσατσαρή. Αμυντικά χαφ Παπαζούδης - Βουρβαχάκης, Μποτωνάκης δεξιά, αριστερά ο Ταταράκης και Ζαντριάς - Κέρι στην κορυφή της επίθεσης.

3:07
Στον πάγκο του Ρούβα βρίσκονται οι Διαμάντης, Σεντεμέντες, Κίτσος, Χατζησάββας, Πλουσής, Λαζαρίδης και Λυκούδης.

3:08
Στον πάγκο του ΑΟ Χανιά είναι οι Γωνιωτάκης, Δουμάνης, Καμπλιώνης, Ψαράκης, Παπαδάκης, Ζντράγκοβιτς και Μαρκαντωνάκης.

3:09
Διαιτητής ο Γαβρίλης μεβοηθούς τους Λεοντακιανάκο, Μπατζιόπουλο και τέταρτο τον Περράκη, όλοι του Συνδέσμου Αθηνών.

3:09
Στο 7ο λεπτό στη Γέργερη, Ρούβας - ΑΟ Χανιά στο 0-0.

3:10
200 φίλαθλοι του ποδοσφαίρου στη Γέργερη, μεταξύ των οποίων 50 φίλοι του ΑΟ Χανιά οι οποίοι είναι ιδιαέτερα εκδηλωτικοί από την... προθέρμανση ακόμα.

3:11
Στο γήπεδο και ο Λάκης Καργιωτάκης με τον Μπάμπη Μακράκη.
3:12
Από τον ΟΦΗ παρακολουθούν το παιχνίδι οι Πέτρος Μαρινάκης, Νίκος Κουνενάκης.

3:12
Στο 10' φάουλ του Κέρι από αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων που Λυράκη που παρακολουθούσε τη φάση.

3:14
Πρόβλημα τραυματισμού ο Λυράκης του Ρούβα, μικροδιακοπή, επαναρχίζει η αναμέτρηση.

3:14
Μονόδρομος η νίκη για τον Ρούβα που βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την παραμονή του.

3:15
Πολύ σημαντικό το ματς και για τον ΑΟ Χανιά που είναι σε πολύ καλύτερη πάντως βαθμολογική θέση.

3:15
Φάουλ για τον Ρούβα σε πολύ καλή θέση που κερδίζει ο Τάσος Τζιράκης.

3:15
Στο 14'

3:16
Το φάουλ εκτελεί με πάρα πολύ δύναμη ο Βενιζέλος Ανυφαντάκης, η μπάλα στο σώμα του Θεοδωρόπουλου, πρώτη καλή στιγμή για τον Ρούβα.

3:17
Στο 15' 0-1 ο ΑΟ Χανιά.

3:17
Αντεπίθεση για τον ΑΟ Χανιά υποδειγματική, ο Κέρι με πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια κάνει το 0-1.

3:20
Ψυχρουλουσία για τους Μεσαρίτες, ο Κέρι που αφιέρωσε το τέρμα στους φίλους του ΑΟ Χανιά.

3:21
Δυνατή μονομαχία Έκελμανς - Μποχώνη, φάουλ για τον Ρούβα

3:22
Εκτελέστηκε, λάθος, αντεπίθεση για τον ΑΟ Χανιά, ο Κορδονούρης προλαβαίνι σωτήρια στον Κέρι στο 19' κι ενώ ετοιμαζόταν ο τελευταίος να πλασάρει τον Λυράκη.
3:23
Σέντρα Ταβλαδωράκη από δεξιά, πέρασε η φάση χωρίς αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους.

3:24
Ο Νίκος Κουνενάκης που σημειώνει κάποια πράγματα στο μπλοκάκι του, ο βοηθός του Γιάννη Πετράκη στον ΟΦΗ που ήρθε μαζί με τον Πέτρο Μαρινάκη να δει παίκτες και των δύο ομάδων.

3:24
Στο 22' ο Κορδονούρης κόβει με προβολή σωτήρια τον Ζαντριά που έβγαινε απέναντι στον Λυράκη.

3:25
Κόρνερ για τον ΑΟ Χανιά από δεξιά.

3:25
Εκτέλεσε ο Κέρι από δεξιά, έδιωξε με το κεφάλι ο Τζιράκης.

3:26
Στο 23' στη Γέργερη, Ρούβας - ΑΟ Χανιά 0-1 με το γκολ του Κέρι στο 15'.

3:27
Τραυματίας ο Ζαντριάς στην περιοχή του Λυράκη, διακοπή στο παιχνίδι.

3:28
Ο Ζαντριάς θα σηκωθεί, δεν δείχνει να έχει κάτι το σοβαρό στο 26'.

3:28
Φάουλ για τον Ρούβα από δεξιά.

3:29
Ο Τζιράκης το εκτέλεσε, δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά ο Κεφαλούκος που τραυματίστηκε.

3:30
Ο Ρούβας έχει ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά το καλό ξεκίνημα του ΑΟ Χανιά.

3:30
Φάουλ για τον Ρούβα.

3:30
Στο 29'

3:31
Ο Ανυφαντάκης το εκτέλεσε, η μπάλα πολλά μέτρα πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

3:32
Συστάσεις από τον Γαβρίλη στους παίκτες των δύο ομάδων, πολλά νεύρα στα τελευταία λεπτά.

3:32
Γύρισμα Ζαντριά από αριστερά, μπλόκαρε ο Λυράκης.

3:33
Στο 31' διατηρείται το 0-1 για τον ΑΟ Χανιά με το τέρμα που σημείωσε ο Κέρι.

3:34
Γύρισμα Ταβλαδωράκη από δεξιά στον Ανωγειανάκη το σουτ του οποίου κόντραραν οι παίκτες του ΑΟ Χανιά.

3:35
Κόρνερ Ανωγειανάκη από δεξιά, γυριστή κεφαλιά του Πετρά, δεν βρήκε στόχο στο 32'.

3:35
Ο Λάμπρος Κεφαλούκος που μετά τον προηγούμενο τραυματισμό του αγωνίζεται με δεμένο το κεφάλι του.

3:36
Πλάγιο άουτ από αριστερά για τον ΑΟ Χανιά με τον Μποχώνη, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

3:36
Γκολ 1-1 για τον Ρούβα με τον Γιάννη Φουκαράκη στο 35'.

3:37
Με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι..

3:38
Στον σκόρερ που άφησε τη μπάλα στον Έκελμανς.

3:39
Ο Έκελμανς άφησε στον Φουκαράκη στη φάση του 1-1.

3:40
Ο Ρούβας που ισοφάρισε και πλέον το κρητικό ντέρμπι παίρνει άλλη τροπή.

3:41
Πριν το 1-1 φώναξε ο Σεροπιάν τον Ζαντριά και του είπε "αν ξανασχοληθώ μαζί σου, θα σε βγάλω έξω!''

3:41
Πλάγιο άουτ για τον ΑΟ Χανιά από δεξιά.

3:42
Νέο πλάγιο άουτ από την ίδια πλευρά για τους φιλοξενούμενους στο 40'.

3:42
Το εκτέλεσε ο Κρσινίδης.

3:42
Άλλο ένα πλάγιο άουτ για τους φιλοξενούμενους.

3:43
Μακρινό σουτ από τον Παπαζούδη, δεν ανησύχησε ο Λυράκης στο 41'.

3:44
Το γκολ του Γιάννη Φουκαράκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους φίλους του Ρούβα.

3:44
Στο 42' στη Γέργερη, Ρούβας - ΑΟ Χανιά 1-1.

3:45
Με τα τέρματα του Κέρι στο 15' για τον ΑΟ Χανιά και του Γιάννη Φουκαράκη για τον Ρούβα στο 35'.

3:46
Ο Τζιράκης κόβει τον Ταταράκη, παραχωρώντας πλάγιο άουτ. Εκτελέστηκε, νέο πλάγιο άουτ για τους φιλοξενούμενους.

3:46
Παρατηρήσει Γαβρίλη στον Σεροπιάν.

3:46
Συνεχόμενα πλάγια άουτ για τον ΑΟ Χανιά, αυτή τη φορά από την απέναντι πλευρά, την αριστερή.

3:47
Φάουλ στη συνέχεια του Μποχώνη στον Φουκαράκη, στο χώρο του κέντρου.

3:48
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις στη Γέργερη, ένα το λεπτό των καθυστερήσεων στο οποίο μπήκαμε ήδη.

3:48
Τελευταίο σφύριγμα από τον Γαβρίλη στο πρώτο μέρος.

3:49
Κίτρινη στην εκπνοή στον Κέρι του ΑΟ Χανιά.

3:49
Ημίχρονο στη Γέργερη, Ρούβας - ΑΟ Χανιά 1-1.

3:49
Ένταση στη Γέργερη, έξαλλος ο Παναγιώτης Κορδονούρης.

4:04
Σε λίγα δευτερόλεπτα ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

4:05
Ο Λαζαρίδης θα αποτελέσει την πρώτη αλλαγή για τον Ρούβα, κάνοντας ντεμπούτο με τους γηπεδούχους.

4:05
Στο 46' βγάινει ο Έκελμανς και μπαίνει ο Λαζαρίδης, πρώτη αλλαγή για τον Ρούβα.

4:05
Στη σέντρα οι παίκτες του ΑΟ Χανιά, ξεκίνησε το β' ημίχρονο.

4:07
Σουτ του Μποτωνάκη έξω από την περιοχή στο 46', δεν ανησύχησε ιδιαίτερα ο Λυράκης.

4:07
Δυνατό πλάγιο άουτ από τον Ταβλαδωράκη από δεξιά, πήγε να μπει στη φάση ο Ανωγειανάκης, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

4:11
Γέμισμα Πετρά από αριστερά, μπλόκαρε σταθερά ο Θεοδωρόπουλος.

4:17
1-2 με εκπληκτικό σουτ του Μποτωνάκη στο 56' για τον ΑΟ Χανιά.

4:18
Κόντρα στη ροή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μποτωνάκης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Λυράκη.

4:19
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταβλαδωράκη, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

4:19
Δεύτερη αλλαγή για τον Ρούβα με τον Χατζησάββα να περνάει στο γήπεδο.
4:20
Αλλαγή και για τον ΑΟ Χανιά στο 60', ο Γωνιωτάκης στη θέση του Ζαντριά.

4:22
Ο Ρούβας προσπαθεί ν' αντιδράσει στον γκολ του Μποτωνάκη, από την άλλη πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις ο ΑΟ Χανιά.

4:22
Κίτρινη κάρτα που δέχεται ο Ταβλαδωράκης για τον Ρούβα στο 62'.

4:23
Φάουλ για τον ΑΟ Χανιά, το εκτέλεσε ο Μποχώνης, απομάκρυναν οι παίκτες του Ρούβα.
4:25
Τεράστια ευκαιρία για τον Ρούβα στο 65'.

4:26
Λάθος την άμυνας του ΑΟ Χανιά, παρενεβλήθη ο Φουκαράκης, έκανε το πλασέ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.
4:27
Στην αντεπίθεση του ΑΟ Χανιά,ο Λαζαρίδης πρόλαβε τον πολύ επικίνδυνο Κέρι.
4:27
Στο 67', Ρούβας - ΑΟ Χανιά 1-2.
4:28
Ο Γεωργόπουλος βγήκε προηγουμένως για τον Ρούβα και μπήκε ο Λαζαρίδης.
4:30
Επικίνδυνα από αριστερά ο Βασίλης Γωνιωτάκη, τον έκοψε ο Βενιζέλος Ανυφαντάκης.

4:32
Νέα κίτρινη από τον Γαβρίλη, τη δέχεται ο Χατζησάββας του Ρούβα στο 72'.

4:36
Επικίνδυνη σένγτρα σουτ του Μποχώνη από αριστερά στο 76' για τον ΑΟ Χανιά, η μπάλα έφυγε έξω.

4:39
Σέντρα - σουτ Ανυφαντάκη από αριστερά, σταθερά μπλόκαρε ο πολύ καλός και σταθερός Θεοδωρόπουλος.

4:42
Τρίτη αλλαγή για τον Ρούβα στο 81', βγήκε ο Ανωγειανάκης, μπήκε ο Δομήνικος Πλουσής.

4:43
Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίζεται εδώ και λίγα λεπτά ο Βενιζέλος Ανυφαντάκης με τον Γιώργο Καμπερίδη να θέλει να εκμεταλλευτεί το ύψος και τη δύναμη του κεντρικού αμυντικού του.

4:44
Φάουλ για τον Ρούβα σε πολύ καλή θέση.

4:44
Οι παίκτες του Ρούβα πάτησαν την μπάλα για τον Ανυφαντάκη το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.