ΑΟ Χανιά: Μαρκαντωνάκης, Κορτσινίδης, Καμπλιώνης(84 Βουρβαχάκης), Ψυχουντάκης, Ζντράγκοβιτς, Παπαζούδης, Τσάτσος, Δουμάνης(78 Ταταράκης), Γωνιωτάκης, Μποχώνης  Ζαντριάς

Ρούβας :Λυράκης, Κίτσος, Πετράς, Σεντεμέντες, Ανυφαντάκης, Κορδονούρης, Κεφαλούκος, Μουρατίδης(88 Έκελμανς), Αντωνάκης(73 Λυκούδης), Φουκαράκης Παντέλης

A.O.Χανιά - Ρούβας [21.04.2013.]
Φίλμ αγώνα

5 ' Σουτ του Αντωνάκη λίγο άουτ

8' Σουτ Μποχώνη άουτ

15' Σουτ Γωνιωτάκη  και Μποχώνη διαδοχικά στο δοκάρι και απο πολυ κοντά ο Ζαντριάς έκανε το 1-0

23' Σέντρα του Τσάτσου κεφαλιά Ζαντρία η μπάλα για δεύτερη φορά στα δίκτυα του Λυράκη

35'Διαμαρτυρίες του Ρούβα για πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή

37' Ανάποδο ψαλίδι από τον Πατελή και ο Ρούβας μειώνει σε 2-1

53' Φάουλ του Πετρά στο δεξί κάθετο δοκάρι.

69' Από το φάουλ του Κορδονούρη ο Φουκαράκης με προβολή κάνει το 2-2

82' Ευκαιρία για τον ΑΟΧ με τον Ταταράκη να μην βρίσκει την μπάλα από το φάου του Μποχώνη.

86' Κοντινή προβολή του Βουρβαχάκη  και 3-2 για τον ΑΟΧ

93' Κοκκίνη για τον Νίκο Μποχώνη.
[Prima Sport]

Ο ΑΟ Χανιά μπήκε φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο επιβάλλοντας τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Ρούβα δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους με αποτέλεσμα να υπάρχουν συνεχόμενα λάθη.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν πλήρως την υπεροχή τους στον αγωνιστικό χώρο και με τον Ζαντριά εκφραστή των επιθέσεων τους προηγούνταν στο 25′ με 2-0 χάρις στα ισάριθμα γκολ του νεαρού επιθετικού!

Ο Ρούβας αντέδρασε μετά το 2-0 και κυρίως μετά το πρώτο 30λεπτο καταφέρνοντας να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Παντελής πλάσαρε τον Μαρκαντωνάκη μειώνοντας σε 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Γέργερης παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετική και άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Αλέκος Κούρτογλου δεν έκανε αλλαγές δίνοντας εντολές στους παίκτες του να πιέζουν ψηλά και να μην αφήνουν τον ΑΟ Χανιά να πατάει εύκολα την περιοχή του Λυράκη.

Η υπεροχή του Ρούβα καρποφόρησε και στο 72′ ο Γιάννης Φουκαράκης έκανε το 2-2 με κοντινή προβολή μετά την εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Κορδονούρη ενώ νωρίτερα είχε στείλει προειδοποιητικά μηνύματα με τους Αντωνάκη, Πετρά.

Το γκολ του Ρούβα ξύπνησε τους γηπεδούχους που ξεκίνησαν να πιέζουν ενώ ο Σεροπιάν έκανε πιο επιθετικό τον ΑΟ Χανιά περνώντας στο παιχνίδι και τον Βουρβαχάκη. Το… άστρο του τεχνικού του ΑΟ Χανιά έπιασε τόπο και ο Βουρβαχάκης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 3-2 δίνοντας στην ομάδα του νίκη!
[Athletic Radio]

Φωτογραφίες του χρήστη Flashnews.gr: Οι ειδήσεις στην Κρήτη την ώρα που συμβαίνουν

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:
Παναιγιάλειος-Αχαρναϊκός 2-2 (22΄ Μπουρλάκης, 31΄ Παπαχρήστος – 18΄ Ραχίμ, 27΄ Βεστάκης)
Φωστήρας-Καλαμάτα 2-0
Χανιά-Ρούβας 3-2 (15΄, 23΄Ζαντριάς, 86΄ Βουρβαχάκης – 37΄ Παντελής, 69΄Φουκαράκης)
Προοδευτική-Επισκοπή 1-0 (93΄ Αργυρίου)
Αστέρας Μαγούλας-Γλυφάδα 2-2
Εθνικός Αστέρας-Πανηλειακός 0-3 (α.α.)
* Ρεπό: Κόρινθος